Öğretmenler ve Ek Ders

Öğretmenler ve Ek Ders

                Öğretmenlerin en çok mağdur oldukları konuların başında ek ders ücretleri gelmektedir. Öğretmenler ve ek ders ücretleri her yıl memur maaş katsayısının belirlenmesinin ardından belirlenmektedir. Eğitim alanında öğretmenlerin akıllarını kurcalayan en önemli sorunlardan biri de ek ders ücretleridir. Aylık vermesi gerekenin dışında vermiş oldukları her ders için öğretmenler ek ders ücreti almaktadırlar. Son çıkan ve resmi gazete de yayımlanan kanun ile artık Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan izcilik faaliyetleri, okullar da yapılan spor faaliyetleri ile halk oyunları gibi faaliyetler de geçici olarak görevlendirilmiş olan öğretmen ya da okul yöneticilerine de resmi tatillere rastlayan faaliyetler için de ek ders ücreti ödenmesi karara bağlanmış bulunmaktadır.

Okul yöneticileri ile öğretmenler bu faaliyetlerde görevlendirilmesi durumunda bir gün için 3 saat ek ders ücreti alacaklardır. Okul yöneticilerinden olan Okul Müdürü, Okul Müdür Baş Yardımcısı ve Okul Müdür Yardımcılarına bir hafta için 6 ders saati, Mesleki dersler öğretmenleri ile genel bilgi öğretmenlerine haftalık 6 ders saati zorunlu olmak şartı ile toplam da 15 ders saati, Atölye ile Laboratuar öğretmenlerine ise bir hafta içerisinde 20 saati mecburi olmak kaydı ile toplam da 24 ders saatine kadar ek ders görevi verilebilmektedir. Adı geçen görevlilere kendi alanlarında ek ders görevi verilebileceği gibi kendi alanlarında ek ders görevi verilemeyenler ile ek derslerinin bir kısmına kendi alanlarından verilebilenler okul yöneticileri ile öğretmenlere gerek duyulması halinde kendi alanlarının dışından da ek ders görevi verilebilmektedir.

Öğretmenler ve ek ders konusunda ayrıca öğretmenler ilgili eğitim ve öğretim yılının başlangıcında ve yine ilgili eğitim ve öğretim yılının bitimi sırasında yapmış oldukları fazla çalışmalar için de bir hafta için 15 günü geçmemek kaydı ile ek ders ücreti alabilmektedirler. Günümüz şartlarında öğretmen maaşlarının yaşam standartlarının altında kaldığını da göz önüne alacak olursak ek ders ücretleri bir nebze de olsa öğretmenlerin maaşlarını yükseltmektedir. Öğretmenlik mesleği hem zor hem bir o kadar da emek isteyen bir iştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git