ÖYP – Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı

ÖYP – Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı

                Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı üniversite bünyesinde eğitim veren öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak adına 2547 sayılı yasanın ilgili maddelerini bir araya getiren yeni bir modeldir. Bu uygulama sayesinde öğretim üyesi yetiştirilirken üniversitelerin bilim ve teknoloji alanlarında daha etkin olmaları ve üretim sağlamaları hedeflenmektedir.

ÖYP adayları için herhangi  bir baraj bulunmamaktadır. Lisans mezunu olan herkes bu programa başvurabilir.  YÖK resmi sitesinden turkuaz uygulaması üzerinden ilan yayınlayan üniversiteleri ve kontenjanlarını görüntüleyebilirsiniz. Başvuru şekli ve başvuru için gereken evraklara da yine bu adresten ulaşılabilir. Adayların 35 yaşından gün almamış olmaları gerekir.

ÖYP puanı çeşitli sınavların ortalamaları alınarak oluşturulan bir puandır. ALES sınavından alınan puanın %60’ı, lisans genel not ortalamasının %25’i ve var ise yabancı dil sınavının %15’i toplanarak hesaplanır. ÖYP puanında oranının fazlalığı ile en etkili olan ALES sınavıdır. Yüksek lisans bitirmiş bir kişinin ÖYP puanı hesaplanırken yine lisans not ortalaması dikkate alınır. Yabancı dil sınavı mecburi olmamakla birlikte rekabet ortamından dolayı gereklidir. Toplam ÖYP puanınız ne kadar yüksekse şansınız da doğru orantılı olarak o kadar yüksek olacaktır. ÖYP puan hesaplamasında kullanılan sınavlar dışında ek bir sınava veya mülakata girmeniz gerekmez. Sadece puan sıralamasına bakılarak adaylar yerleştirilmektedir.

ÖYP alımı yılda iki kez ilgili sınavların sonuçları açıklandıktan sonra yapılmaktadır. Alım tarihlerinde YÖK resmi sayfasından üniversiteler ve kontenjanlar duyurulmaktadır. Öğretim üyesi açığı kapandı gibi bir durum söz konusu değildir, zira her yıl yeni üniversiteler açılmaktadır. Bu nedenle programın önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine dair hiç şüphe yoktur.

ÖYP kapsamında atanan bir araştırma görevlisinin lisansüstü eğitimini atandığı üniversite haricinde farklı bir üniversitede yapmayı tercih etmesi durumunda yönetmelik gereği zorunlu hizmet senedi imzalatılır. Yönetmeliğe göre bu kişi normal şartlarda görevlendirileceği sürede alacağı ücretin 1,5 katını ve yasal faizleri ödemekle yükümlüdür. Bu nedenle ÖYP adaylarının başvuru aşamasında çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Zorunlu hizmet süresi dolduğu andan itibaren ise kişi dilediği üniversiteye hiçbir yaptırım olmadan özgürce geçebilmektedir. Zorunlu hizmet süresi yurt içi eğitimlerde aynı iken, yurt dışı görevlerinin iki katı şeklinde belirlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git