SBS Sınavı ve Faydaları

SBS Sınavı ve Faydaları
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okulu öğrencilerine uygulanan ve ortaöğretime geçişi sağlayan bir sınav modeli olarak 2008 – 2009 yılında hayatımıza girdi. Öğrencilerin Anadolu Lisesi, özel okullar ve meslek liseleri gibi okullara girişlerinde uygulanan ve ilköğretimin 6 inci sınıfında başlayan bir sınavdır. Bu sayede öğrenciler her yıl boyunca verimli olarak derslere katılma ve ders çalışması sonucunda her yılın puanını liselere giriş için tercih ederken kullanabilmektedir. Sadece tek bir sınıfta ki başarısı değil ilköğretim de ki 6,7 ve 8 inci sınıflarında ki başarıları da değerlendirilerek tercih ettiği liseye yerleştirilmektedir. Üç sınıfta girmiş olduğu sınavların ortalaması ve okulda ki başarısı ile elde edilen puan ile de öğrencilerin bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmesi sağlanmaktadır.

İlköğretim son sınıfta, 8 inci sınıfta bir kez yapılmakta olan ve daha önce OKS adı ile anılan ortaöğretim kurumlarına giriş sınavı öğrencileri oldukça büyük bir sıkıntıya sokmaktaydı. Ancak sınav sisteminin 6, 7, 8 inci sınıflara yayılması ile öğrencilerin hem düzenli olarak ders çalışması teşvik edilmiş oldu hem de tek bir güne sığdırılan sınav ile strese giren öğrenciler biraz da olsa rahatlamış oldu. İlköğretimin 6 ve 7 inci sınıflarında gerçekleştirilmekte olan sınavlara girmek mecburiyeti yoktur. Ancak okullara yerleştirme puanlarında bu üç sınavın ortalaması kullanılmaktadır. Sınava girilmediği takdirde 6 ve 7 inci sınıfta bu sınav türleri için en düşük SBS puanı kullanılmaktadır.

SBS sınavının faydaları, öğrencinin her ders yılında daha verimli olarak çalışması, sorumlu oldukları ders yüklerinin her yıl yapılan sınav ile hafifletilmesi ve son sınıfta tek bir sınav olarak yapılmakta olan giriş sınavının vermiş olduğu öğrenciler üzerinde ki stresin biraz da olsa azaltılmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl gerçekleştirilen sınav ile öğrencilerin daha düzenli olarak ders çalışmaları teşvik edilmiş olmaktadır. Her ne kadar sınavlar herkes için bir telaş ve kaygı taşısa da her yıl yapılan SBS sınavları ile bu kaygı ve telaşın bir az da olsa hafifletilmesi amaçlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git