SBS Sınavları

SBS Sınavları

                İlköğretimden orta öğretime geçişte aşamalı olarak gerçekleştirilen SBS sınavı bu aşama için pek çok uygulamadan sonra 2008-2009 öğretim yılında üç aşamalı olarak hayatımıza girdi. Daha önceki sistem olan OKS sınavı bilindiği gibi yalnızca ilköğretim son sınıfta uygulanıyor ve öğrencilerde büyük kaygıya neden oluyordu. Öğrencilerin geleceklerini belirleyecekleri bu önemli sınav stresini bir anda yaşamamaları SBS sınavlarının faydaları arasında sayılabilir.

Yeni sistemde öğrenciler üç yıl boyunca verimli bir şekilde derslere katılma sonrasında her yıl sonu SBS sınavlarına girmektedir. Anadolu liseleri, fen liseleri, özel okullar ve meslek liselerine girişte bu üç yılda elde ettikleri toplam başarı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede bir yıl herhangi bir olumsuzluk veya aksilik yaşayan öğrenciye bir düzeltme fırsatı da tanınmış olması yine SBS sınavlarının faydaları arasında gösterilebilir.

Bir diğer önemli nokta ise eski sistemde sadece son sınıfta sınava girildiğinden öğrencilerce müfredatta yer alan her konuya gereken özenin gösterilmediğidir. Yeni sistemdeki kademeli uygulama sayesinde sadece tek bir sınıfın değil, 6,7 ve 8. sınıfların değerlendirilmesi daha doğru şekilde yapılmakta, bu sayede öğrencilerin okul derslerine olan ilgisi de canlı tutulmaktadır. Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanların yanı sıra not ortalamaları da lise tercihleri esnasında etkili unsurlardan. Bu sayede öğrencilerin sadece son sınıfta değil, her öğretim yılında ders çalışmaları teşvik ediliyor.

SBS sınavının faydaları arasında bir diğer göze çarpan fayda ise öğrencilerin ders çalışma yükünün bir miktar hafifletilmesidir. Eski sistemde tek bir sınavda yüzlerce üniteden mesul olan öğrenciler SBS sayesinde her yıl belli konulara çalışarak başarı şanslarını artırabiliyorlar. Bir güne sığdırılan sınav stresinin pek çok öğrencide meydana getirdiği strese bağlı hastalıklar biliniyordu. Başta mide hastalıkları olmak üzere yaşanan bu tür olumsuzluklar SBS ile aşılmaya çalışılıyor. Aslında 6. ve 7. sınıfta sınavlara girmek zorunlu değil. Ancak girilmediği takdirde bu sınavların ortalaması alınırken en düşük SBS puanı kullanıldığından lise adayının puanı  ve dolayısı ile kazanmak istediği liseye giriş şansı oldukça düşmektedir. Tüm sınavlara girerek aday hem sınav kaygısını hafifletme hem de ilerideki kariyeri için iyi bir başlangıç yapma şansına olacaktır.

 

Etiketler:

SBS Sınavları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. cumali ufuk harput diyor ki:

    sbs de kac puan aldim

Sayfa başına git