SBS

SBS – Seviye Belirleme Sınavı

 Seviye Belirleme Sınavı bilinen adı ile SBS ilköğretim öğrencilerinin başarı durumunun ve öğrencinin ilköğretim seviyesinde ki bilgi kazanımlarının belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. İlköğretim 6. 7 ve 8 inci sınıflarda olmak üzere üç aşamalı bir sınav sistemiydi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yılın Haziran ayında gerçekleştirilir. İlköğretim öğrencilerinin katıldığı bu sınavlar yılda bir kez yapılır ve telafisi de söz konusu değildir. Öğrencilerin SBS katılımı zorunlu olmamakla birlikte merkezi puan ile öğrenci alımı gerçekleştiren ortaöğretim kurumlarına girişlerde seviye belirleme sınavının puanları kullanılmaktadır. SBS puanları sınıf geçme sisteminde herhangi bir etkisi yoktur.

Seviye Belirleme Sınavına girilmemesi ya da girilememesi durumunda ise ortaöğretim kurumlarına yani liselere giriş için kullanılacak puan SBS o yılın en düşük puanı olarak düşünülecek ve o şekilde işleme alınacaktır. 6 inci sınıfta sınava katılamadınız ama 7 ve 8 inci sınıflarda sınava girdiniz. Yine de 6 inci sınıfta sınava katılmadığınızdan dolayı o sınıfta ki sınav için Seviye belirleme sınavının en düşük puanı olarak kabul edilerek yerleştirme işlemleriniz için puan hesaplaması bu yönde yapılmaktaydı. Ancak geçen süre içerisinde 6 ve 7 inci sınıflar için uygulanan Seviye Belirleme Sınavı kaldırılarak sınav sadece 8 inci sınıf öğrencilerine uygulanır bir sisteme dönüştürüldü.

Seviye Belirleme Sınavında öğrenciler Türkçe, Matematik, Fen bilimleri ve Teknoloji, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil derslerinden oluşan bazı testlerden sorumlu tutulmaktadırlar. Öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına, liselere yerleştirme işlemlerim sadece SBS puanlarına göre değil okulda ki başarı durumları da puanlarına eklenmek sureti ile elde edilen puan üzerinden gerçekleştirilmektedir. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği Orta Öğretime Geçiş Sisteminde Seviye Belirleme Sınavı puanı ile Anadolu Liselerine, Fen liselerine, Anadolu Meslek Liselerine, Meslek Liselerine, Sağlık Meslek Liselerine giriş için tercih yapılabilmektedir.

Tercih işlemleri sınav sonucunun açıklanmasının ardından Milli eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden yetkili bir öğretmen ya da okul müdürünün yardımı ile yapılabilmektedir. Seviye Belirleme Sınavının sonuçları sınavı gerçekleştiren kurum olan MEB tarafından açıklanmaktadır. Sınav Sonucu açıklama işlemleri yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılmaktadır.

Sayfa başına git