Sözleşmeli Öğretmen

Sözleşmeli Öğretmen

Öğretmenlik her zaman en kutsal ve en saygın meslekler arasında gösterilmektedir. Büyük özveri isteyen bu meslek grubu çalışanları için mesleğe başlamak da oldukça zor. Resmi eğitim ve öğretim kurumlarında Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayabilmek için birçok aşamadan geçilmesi gerekmektedir. Bunlardan birincisi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (OSYM) tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) katılmak gerekir. Öğretmen adayları için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına katılan adaylar arasından branşında en yüksek puandan başlayarak kur’a usulü yerleştirme işlemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Hem kadrolu öğretmen hem de sözleşmeli öğretmen atama ve yerleştirme işlemleri KPSS’ye girmiş olanlar arasıdan Milli Eğitim Bakanlığınca yapılır.

Sözleşmeli öğretmen, 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunun 4 / B maddesi gereği atanırlar ve çalışırlar. Kadrolu öğretmenlerden farkı bir sözleşme imzalanması sureti ile görevlerini ifa etmeleridir. Ancak sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmen daha sonra yine kadrolu öğretmen atamalarına da başvurabilme imkânına sahiptir. Öğretmen, sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken belirli bir süre çalışıp görevinden ayrılanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 94 uncu maddesinin ilgili hükümlerini yerine getirenler 6 ay, ilgili hükümlerine riayet etmeden ayrılanlar bir yıla kadar kadrolu öğretmen olarak atanamazlar. Ayrıca sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda 4 yıl süre ile hizmet etmek zorundadır.

Sözleşmeli öğretmen, eş durumundan ya da sağlık durumu gibi özür durumdan tayin talebinde bulunabilir. Ancak bu durum belirli şartlara bağlanmıştır. Sözleşmeli öğretmen yılda bir kez olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen tarihlerde özür durumundan tayin talebinde bulunma hakkına sahiptir. Personelin özür durumuna bağlı yer değiştirme talebi, çalıştığı irimde en az bir yıl süre ile çalışması durumunda ve atanmayı istediği yerde ki bölümün kadro ve pozisyonunun münhal olması gerekmektedir. Ayrıca kamu personeli, devlet memuru olarak çalışan eşin, kurumu içinde görev yeri değişikliğinin mümkün olmaması ya da kurumunun mevzuatı gereği zorunlu rotasyona yani yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde hizmet veriyor olması şartı ile Sözleşmeli öğretmen eş durumundan yer değişikliği talebinde bulunabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git