Taş Kütüphanesi

Eğitim için araştırma ve öğrenmenin en önemli merkezidir kütüphaneler. Ülkemizde okuma seviyesi ciddi derecede düşükken okuma seviyesini yükseltmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu projeler gerek okullar gerekse il ve ilçeler olmak üzere yürütülmektedir.

Gündemde ise artık başka bir kütüphane yer alıyor. Kitap dolu kütüphanelerin yerini şimdi Antalya’da açılan taş kütüphanesi almıştır. Taş kütüphanesinde, ülkemizin dört bir yanında bulunan bütün taş ocaklarından çıkarılan taşlar, belli bir işletme yerinde işletilip burada sergiye çıkarılmıştır. Bu sergi gelenlere halka açık bir fuar havası vermektedir.

Taş kütüphanesinde birbirinden çeşitte, renkte ve dokuda taşlar bulunmaktadır. Sergilenen taşlar belli bir pazara sahiptir. Oraya sergiyi gezmeye gelenlerin yanı sıra piyasa öğrenmek için gelen müşteriler de bulunmaktadır. Çünkü taşların üzerinde etiketler vardır. Bu etiketlerde taşların ne zaman hangi ocaktan çıkarıldıkları hangi işletmeci ve hangi işletmede işletildiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu sayede Nisan 2014 yılında açılan bu sergi, alıcı ile pazarlayıcı arasında adeta bir köprü görevi görmektedir.

Antalya’da bulunan taş kütüphanesine ülkemizden gelen ilgi oldukça büyük bir kesime hitap etmektedir. Ayrıca yurt içinden ilgi büyük olduğu gibi yurtdışından gelen ilgi de oldukça fazladır. Bu da Türkiye’deki doğal taşların tüm ülkelere sergilenmesi anlamına gelir. Herkesin mutlaka gidip gezmesi açısında farklı bir kütüphane olan bu kütüphane, 365 gün açıktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git