Tefbis Modulü

Tefbis Modulü

                TEFBİS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretim kurumlarının tüm gelir ve giderlerinin kayıt altına alınması amacıyla kurdurduğu bir gelir gider takip sistemidir. Sistem dâhilinde tüm kaynaklardan sağlanan bağış ve benzeri gelirlerin ve okula ait tüm giderlerin kaydı yapılır. Tüm gelir ve giderler raporlanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izlenmektedir. Sisteme veri kaydı Okul – Aile Birliği başkanı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesi bünyesindeki TEFBİS uygulaması üzerinden yapılır.

Milli Eğitim Bakanlığı TEFBİS uygulaması ile toplam eğitim gelir giderlerini ayrıntılı ve hızlı bir şekilde tespit edebilmeyi ve öğretim kurumlarında gerçekleşen para akışında sağlanan şeffaflık ile kuruma olan güveni pekiştirmeyi hedeflemektedir. Uygulama kapsamında herhangi bir istisna bulunmadan tüm gelir ve giderler kaydedilip raporlanacaktır. Veliler yaptıkları bağışı TC kimlik numaraları ile yine Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesindeki TEFBİS uygulamasından görebilmektelerdir. Özellikle bağışlarla ilgili zaman zaman basına da yansıyan bazı okul idarelerince yapılan suiistimallerin de bu uygulama ile önüne geçilmiş oluyor.

Veliler ve gönüllüler yaptıkları bağışların kesinlikle yerine ulaşacağından emin olabilecekleri bu sistem sayesinde gönüllülerin ve velilerin öğretim kurumlarına daha çok destek olacağı ve sahip çıkacağı da yine beklentiler arasında. Bu kişilerin yaptıkları bağış ve katkıların harcanımı ve kullanımı sürecinden haberdar olmaları ve süreci takip edebilmeleri elbette ki en doğal haklarıdır. Sistemin gerekliliği yıllardan beri hissedilmekte ve zaman zaman bazı okul idarecilerin bağışları kullanarak haksız kazanç elde etmesine sebep olmakta idi. 2009 yılından bu yana çeşitli kurumlara TEFBİS sisteminin tanıtımı yapılmaktadır. Aslında 2011 Ocak ayında kullanıma açılmış olan sistem gerekli alt yapı sağlanamadığı için çökme sonucu başarısızlıkla sonuçlandı. Aksaklıklar giderildikten sonra tekrar kullanıma açılan sistem şu anda başarıyla işlemektedir.

TEFBİS sisteminde Okul – Aile Birliği’nin öncelikli olması, genellikle okula bağış toplama kampanyalarının bu ekip tarafından düzenlenmesi ve bağış yapmak isteyenlerin ilk durak noktası olmaları sebebiyledir. Öğrencilere sunulan hizmet kalitesinde Okul – Aile Birliği’nin katkısı büyüktür. TEFBİS uygulaması dâhilinde çalışmalarına yine aktif bir şekilde devam edecek Okul – Aile Birliği veri kayıt görevini de üstlenerek ülkemiz eğitim sistemi için önemli bir katkıda daha bulunacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git