Turizm ve Otelcilik Lise Dersi

Turizm ve otelcilik meslek liselerinde günümüz koşullarında içki servisi dersi verilmektedir. Eğitim Bir – Sen ise bu liselerde verilen içki servisi dersinin ülkemize aykırı olduğunu savunarak müfredattan kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na ( MEB ) başvurdu.

Eğitim alanında yeni bir tartışma olarak gündeme oturan bu talebe karşılık, turizmciler, öğrenciler ve sendika üyeleri çok büyük tepki gösterdi. Eğitim Bir – Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer ve Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na takdim edilen yazıda, Turizm ve Otelcilik Liselerindeki 11’nci ve 12’nci sınıfta okuyan öğrencilere verilen, servis ve bar bölümlerine alkollü içki servisi dersinin kaldırılması veya zorunlu dersten çıkarılması gerektiği yazıyordu.

Eğitim Bir – Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, gönderdikleri yazıdaki taleplerinin nedenlerini kısaca açıkladı. Turizm ve Otelcilik öğrencilerine verilen alkollü içki servisi dersinin yiyecek ve içecek hizmetleri alanının servis ve bar dalında zorunlu ders olarak okutulduğunu belirten Özer, söz konusu dersin ülkemizin kültür ve dini inancına ters bir ders olduğu için kaldırılması gerektiğini savunduklarını belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu ( TÜROFED ) ise, bunun turizm sektörünü derinden sarsacak bir durum olduğunu söyledi.  Bunun dışında federasyon yetkilileri, birçok İslam ülkesinde ( en katı sayılabilen ) bu dersin verildiğini, dersin kaldırılması halinde boşluğun doldurulamayacağını belirtti.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git