TUS Sınavı

TUS Sınavı

                Tıpta uzmanlık sınavının açılımı olan TUS, hekimler başta olmak üzere yönetmelikte adı anılan diğer meslek gruplarının da katılabildiği, sağlık çalışanlarının ihtisas alanlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınavı kazanan kişiler araştırma görevlisi unvanını kazanır ve tüzükte belirtilen eğitim süresi neticesinde mezun olurlar. Eğitim süresini başarı ile tamamlayan ve mezun olmaya hak kazanan kişiler Uzman Doktor unvanını kazanır.

TUS Ankara merkezli bir sınavdır, başka bir ilde yapılmaz. Eğer farklı bir ilden gelecekseniz kalacak yerinizi çok önceden ayarlamanızı tavsiye ederiz, çünkü oteller dolduğundan sınava girecek uzmanlık adayları genellikle yer sıkıntısı yaşayabiliyorlar. Genellikle Nisan ve Eylül aylarının ikinci Pazar gününde olmak üzere yılda iki kez yapılan sınava her yıl yaklaşık olarak 14-16 bin arası uzman adayı katılır. Sınav süresi 3,5 saat, soru sayısı 200 şeklinde belirlenmiştir. Sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmaktadır. Başvuru belgeleri İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilebilir.

TUS sınavı dahilinde en çok soru Pediatri bölümünden gelmektedir. Adaylar toplamda 11 alandan sorumludur. Sınav ilk olarak merhum Turgut Özal zamanında yapılmış ve o tarihten günümüze kadar hiç aksaklık olmadan devam etmiştir. TUS için Türkiye’de gerçekleştirilen en zor sınavlardan biri diyebiliriz. Bu nedenle TUS ile uzmanlığını almış bir hekim ile eski sistem olan tavsiye mektupları aracılığı ile uzmanlık kazanmış bir hekim çoğunlukla farklı standartlarda olmaktadır.

Sınav dendiği zaman akla ilk gelen kavramlardan bir tanesi de dershanelerdir. TUS için özelleşmiş olarak eğitim veren dershaneler ülkemizde mevcuttur ve adayların çoğu bu dershanelerde eğitim almaktadır. Ancak dershane desteği olmadan da sınavı kazanan adaylar vardır, bu kişilerin başarı hikayelerini araştırabilirsiniz.

Sınav ücreti her dönem için farklıdır ve ÖSYM resmi sitesinde TUS için yayınlanan kılavuzda duyurulur. Sınav sonuçları internet üzerinden takip edilebilir. Sonucunda bir hata olduğunu düşünen adaylar 30 gün içerisinde dilekçe ile sınav sonuçlarının yeniden incelenmesini talep etme hakkına sahiptir. Bunun için bankaya inceleme ücretini yatırmak ve dilekçeye dekontu eklemek gerekir. Ancak tercihler konusunda herhangi bir düzeltme işlemi söz konusu değildir. Bu nedenle adayların tercih işlemini çok dikkatli bir şekilde yapmaları gerekir.

Etiketler:

TUS Sınavı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. muhammet diyor ki:

    başarılı olmak.

  2. muhammet diyor ki:

    tus sınavı konusunda 0 yorum yapılır

Sayfa başına git