Ücretli Öğretmenlik

Kaliteli öğretmenlerin yetişmesi, eğitim kalitesi arttıran en önemli hususlardandır. Ülkemizde iyi bir eğitim sisteminin verilebilmesi için, pedagojik formasyon almış, alan bilgisinde başarılı, kültür seviyesi yüksek öğretmenlerin bu alanda görevlendirilmesi gerekmektedir. Eğitim alanında gelişme, alanında uzman olan kaliteli öğretmenler sayesinde sağlanabilir.

Ücretli öğretmenler ise üniversite mezunu olup atamayan kesimi oluşturmaktadır. Ücretli öğretmenler, normal öğretmenlerin aldığı maaşın üçte birini alarak çalışmaya başlar. Ücretli öğretmenlik yapan kişiler, üniversitede okudukları lisans programının dışında bir bölüm seçerek öğretmenlik yapabilmektedirler.

Ücretli öğretmenler, çoğu branş öğretmeninin yüksek puan alsalar bile boşluk olmamasından kaynaklı atanamamasıyla, kendi dalları dışında farklı bölümlerde öğretmenlik yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu kişiler işin ehli olmayan, o dalda yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler olduklarından eğitim kaliteleri de düşük olmaktadır.

Bu bağlamda yaşanılan en önemli sıkıntılardan bir tanesi de üniversite de öğretmenlik bölümlerini bitirmeyen veya pedagojik formasyon almayan kişilerin ücretli öğretmen olarak görevlendiriliyor olmasıdır. Bu da eğitim kalitesini düşürmekle birlikte, yapılan bir yanlış olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra ücretli öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılar da vardır. Bunlardan en önemlisi sigorta sorunudur. Ücretli öğretmenlik görevi yapan öğretmenlerin sigortaları tam yatmamaktadır. Bu durum öğretmenleri de olumsuz etkilemektedir. Bu sorunların giderilmesi için çalışmalar başlatılmalı ve alanında başarılı olan ve ataması yapılmamış öğretmenlerin kendi alanlarında görevlendirilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim