ÜDS Sınavı

ÜDS Sınavı

                Doçent adaylarının gireceği merkezi bir sınav olan ÜDS sınavı, doktora ve sanatta yeterlilik programına başvuracak adaylar için de gerekli bir sınavdır. Yüksek lisans giriş sınavlarında da oldukça etkili olan ÜDS sınavına lisans eğitimini tamamlamış mezunlar veya mezun olabilecek durumdaki öğrenciler de katılabilmektedir. Ancak her üniversitenin yüksek lisans öğrencisi seçimindeki değerlendirme kriterleri farklıdır. Yüksek lisans adaylarının tercih etmeyi düşündükleri üniversiteler ile iletişime geçerek ÜDS sınavı puanının değerlendirmeye etki edip etmeyeceğini öğrenmelerini tavsiye ederiz.

Sınava internet üzerinden ve ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapılabilmektedir. İlk kez sınava girecek olan adaylar ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru işlemlerini gerçekleştireceklerdir. Sınava daha önce de katılmış kişiler internet üzerinden başvuru yapma olanağına sahipler. Sınav ücreti ve tarihi her yıl ÖSYM tarafından yayınlanan ÜDS sınavı kılavuzunda duyurulmaktadır. Mart ve Ekim ayları olmak üzere ÖSYM tarafından yılda iki kez düzenlenen sınav ülke genelinde değil, bazı il merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Sınavın gerçekleştirileceği iller ÖSYM resmi sitesinde duyurulmaktadır.

                ÜDS sınavı adayların gramer bilgisini, okuduğunu anlama ve tercüme yeteneklerini, kelime dağarcığını ölçmek üzere hazırlanan 80 sorudan oluşmaktadır. Her doğru cevaplanan soru adaya 1.25 puan kazandırmakta ve sonuçlar 100 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Sınav için toplam süre 3 saat yani 180 dakika olarak belirlenmiştir, bu da soru başına ayrılabilecek süreyi 2 dakika 15 saniye olarak belirler. Bu verilere göre bir örnek verecek olursak sınavdan 80 puan almayı hedefleyen bir öğrencinin 80/1.25 hesabı yapılarak 64 soruyu doğru şekilde cevaplaması gerektiği sonucuna ulaşırız. Doçent adaylarının ÜDS sınavı sonucunda başarılı sayılabilmeleri için en az 65 puan almaları, yani 52 doğru cevap işaretlemeleri gerekir. Doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının da başarılı sayılabilmeleri için 55 puan almaları yani 44 doğru cevap işaretlemeleri gerekmektedir. Yanlış cevaplar doğruyu götürmese de adayların bilmedikleri sorularda oyalanmamaları ve sürelerini metin inceleme kısmına saklamaları tavsiye edilmektedir.

ÜDS sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca olarak yapılmaktadır. Farklı bir dilde sınav yapılıp yapılmayacağına Üniversiteler Arası Kurul karar vermektedir. Farklı bir dil için müracaat etmek isteyen bir kişinin müracaat edeceği dilin KPDS sınavı dahilindeki dillerden biri olmasına dikkat etmesi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git