Üniversite Burslarının Geri Ödenmesi

Üniversite Burslarının Geri Ödenmesi

Üniversiteye yerleşen öğrencilerin en büyük sıkıntılarından biri de geçimdir. Özellikle maddi durumu yeterli olmayan üniversite öğrencileri için pek çok vakıf ve devlet kurumu burs imkânı sunmaktadır. Üniversite de öğrenim görmekte olan öğrencilere verilmekte olan burslardan bazıları karşılıksız yani geri ödemesizdir. Bazıları ise öğrenim hayatı bittikten ve iş hayatı başladıktan sonra belirli taksitler ile geri ödemesi yapılmaktadır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredileri de geri ödemesi olan öğrenim kredilerindendir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan verilmekte olan maddi yardımlar öğrencinin durumuna göre burs ya da kredi olabilmektedir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan verilen bursların da geri ödemesi yoktur ancak, öğrenim kredileri belirli bir zaman sonra geri ödenmesi gerekmektedir.

Üniversite burslarının geri ödenmesi süresi öğreniminizi tamamlamanızın ardından başlamaktadır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredileri ve katkı kredileri okuldan mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde başlamaktadır. Bunun yanında eğer bu iki yıl içerisinde herhangi bir iş bulamadı iseniz kuruma müracaatınız halinde yasal olarak en fazla 1 yıla kadar bu borcunun ertelenebilmektedir. Ancak daha fazla ertelenmesi mümkün olmamaktadır. Eğer borcunuzu zamanın da ve düzenli olarak ödemez iseniz ya da hiçbir ödeme yapmazsanız hakkınızda icra takibinin başlatılması mümkün olabilmektedir. Ve sigortalı bir işe ya da bir kamu kurum ya da kuruluşunda memur olarak çalışmaya başladığınız da ödemeniz gereken ve ödemediğiniz kredi maaşınızdan icra kanalı ile tahsil edilmektedir. Üstelik borcunuza geciktirdiğiniz her gün için yasal faiz işlemektedir. Maaşınızdan da aynı şekilde borcunuz yasal faizleri ile birlikte kesilmektedir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmekte olan öğrenim kredisi başvuruda bulunan herkese verilmektedir. Üniversite burslarının geri ödenmesi mümkün olduğu sürece yasal süresi içerisinde gerçekleştirilmeli aksi durumda ödemeniz gereken meblağa faiz işleyecek ve ödemeniz gereken tutar daha da artacak, ödemeniz zorlaşacaktır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu geri ödemeniz için her zaman tebligat yapmamaktadır. Bu yüzden geri ödemesi olan kredilerinizin ödeme süresini takip etmelisiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim