Üniversite Devlet Bursları Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Üniversitelilerin en büyük sorunlarından biri olan maddi sıkıntılarını aşabilmeleri amacı ile devlet tarafından verilen burslar vardır. Ancak ülkemizde genellikle üniversite öğrencilerine vakıf, holding gibi özel şirketlerin sağladığı burslar daha fazladır. Üniversite okuyan ailelerinin maddi durumu olmayan öğrencilere sağlanan burslar ile bir azda olsa öğrenciler rahat nefes alabilmektedir. Özel şirketler ile vakıfların yanı sıra devlet tarafından verilen geri ödemeli burslar da mevcuttur.

 

Peki, üniversite devlet bursları nelerdir? Nasıl alınır?

 

Yerel belediyelerin vermiş oldukları burslar bunlardan biridir. Yaşadığınız ile ya da ilçenin belediyesinden burs ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Belirli evrakları tamamlamanız durumunda size başvuru imkânı sağlayacaklardır. Belediyelerin vermiş oldukları burslar az ve kısa sürelidir ancak yine de işinize yarayacaktır. Ayrıca belediyelerin vermiş oldukları bursların geri ödemesi de yoktur.

Başbakanlık bursu üniversite öğrencileri arasında en çok bilinen ve en çok yararlanılan burstur. Başbakanlık bursundan, Ön lisans (Meslek Yüksek Okulu) öğrencileri, Lisans öğrencileri, Açık Öğretim Öğrencileri (şehit, gazi çocuğu, anne baba ölü ), İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak ya da hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez.), Yüksek Lisans ( Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmez), Vakıf Üniversitesi öğrencileri, ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100′e giren öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler, İkinci öğretim de okuyan öğrenciler yararlanabilmektedir.

 

 

Başbakanlık Bursunu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri bursu alttan 3′ten fazla dersi olmadığı sürece almaya devam edebilir. Başbakanlık Bursu her ayın 7’sin de hesabınıza yatarak ödeme yapılmaktadır. Ancak Başbakanlık bursu alan bir üniversite öğrencisi öğrenim kredisi alamaz ve aynı şekilde öğrenim kredisi alan üniversite öğrencisine de Başbakanlık bursu verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. Başbakanlık bursu için müracaat aşamasında evraklarında eksiklik ya da yanlış beyan tespit edilen üniversite öğrencilerine de burs verilmemektedir.

Etiketler:

Üniversite Devlet Bursları Nelerdir ve Nasıl Alınır? Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. zeki aydın diyor ki:

  devlet bursu almanın şartları nedir

 2. zeki aydın diyor ki:

  iki cocuk üniversitede okuyor biri geri ödemli kredi alıyor dıgeri almıyor

 3. zeki aydın diyor ki:

  ıkı cocuğum üniversitedse okuyor biri 2de biri hazırlıgı gecerek 1de okuyr 2de okuyay geri ödemli burs alıyor digerınede geri ödemelı burs cıktı devlet bursu geri ödemsiz nasil alir

 4. serkan diyor ki:

  Babam vefat etti başbakanlık bursundan yararlanabilirmiyim

 5. ömer faruk şahin diyor ki:

  bolu izzet baysalda çevre mühendis.ligine kaydımı yaptırdım babam asgari ücretli ablamda ilahiyat fakültesine açıktan okuyacak geri ödemesiz burs ala bilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim

 6. ayşe şahin diyor ki:

  oglum bolu izzet baysal ünüversitesi çevre mühendisligini kayıt yaptırdık eşim askari ücretli başbakanlık bursundan faydalanabilirmiyizbizi bilgilendirir seniz seviniriz

 7. ERKİNAY ORAZİMBETOVA diyor ki:

  ben yabancı öğrencıyım devlet bursuna ihtiyacım var lütfen yardim gösterin. Malatya inönü üniversite bölümüm sosyal bilgiler öğretmenligi 1sinifim.

 8. Yahya diyor ki:

  Bize yazık

 9. sevda diyor ki:

  çocuğum geri ödemesiz yada ödemeli burs nasıl alanilir?

Sayfa başına git