Üniversite Yurt Problemleri

Üniversite Yurt Problemleri
Lise hayatı boyunca hatta ilkokuldan başlayarak ülkemizde üniversiteyi kazanmak için çalışılır, didinilir. Bir yandan okul bir yandan da dershane ya da özel dersler. Kimi zaman da sadece okulun desteği ile hazırlanılır Üniversite sınavına. Aylarca hatta yıllarca süren bu çalışmanın ardından üniversiteye yerleşilir. Ancak üniversiteye yerleşmiş olmak daha yeni sorunların başlangıcına da ön ayak olmakta. Eğer kazanılan üniversite şehir dışında ise barınma sorunu baş göstermekte. Nere kalınacak, nerede yemek yenilecek bu tür sorular birbiri ardına gelmekte. Bu durum sadece öğrencilerin değil daha ziyade velilerin sorunu olmuş durumda. Zaten ikamet ettikleri bir şehirden dışarıda hayatlarına devam edecek olan çocuklarından uzaklaşmış olmanın verdiği üzüntü bir de çocuklarının nerede, nasıl barınacaklarına dair sorular velilerin aklını karıştıran en önemli sorunlardır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin bir kısmına barınma ve yemek hizmeti sağlamaktadır. Ancak bu yeterli değildir.

Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu sunmuş olduğu hizmet her zaman iyi olmayabilmekte ya da birlikte kalınması gerek arkadaşlar birbirleri ile uyum içerisinde olamayabilmektedir. Bu durumda üniversite yurt problemleri ortaya çıkmakta ve veliler özel yurtlara yönelmekte ancak özel yurtların kiminde fiyatların yüksek olması ailelerin bütçesini zorlamaktadır. Özel üniversiteler diğer adı ile vakıf üniversiteleri de dâhil olmak üzere devlet üniversiteleri de okullarında eğitim ve öğretim görecek ya da gören öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile önlemler almalıdırlar. Geleceğimiz olarak baktığımız gençlerimizin daha verimli eğitim ve öğretim yaşantısı geçirebilmelerinin sağlanması adına en temel ihtiyaçları olan barınma ve yemek ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmalıdır.

Üniversite Yurt Problemleri, hem Kredi ve Yurtlar Kurumunun hem de vakıf ve devlet üniversitelerinin birlikte çalışması ile çözülebilecek bir durumdur. Ancak çözüm sağlanabilmesi için ilk önce böyle bir sorunun varlığının yetkililer tarafından fark edilmesi ve önemsenmesi gerekmektedir. Böylelikle çözüm için en büyük adımın atılmış olması sağlanacaktır. Özellikle yeni kurulan üniversiteler de barınma sorunu biraz daha fazla olmaktadır. Bu yüzden üniversite yönetimlerinin ve yurt yetkililerinin bu duruma daha duyarlı yaklaşmaları gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git