Üniversite Yurtları ve Sorunlar

Üniversite Yurtları ve Sorunlar

                Üniversite kazanmanın heyecanını yaşayan öğrencilerin bu keyifli ilk günleri genellikle üniversite yurt  problemleri ile kabusa dönüşebiliyor. Problemlerin başında öğrencileri ve aileleri en çok etkileyen ise yurtların yeterli olmaması. Özellikle yeni açılan üniversitelerin etrafında daha yüksek oranda görülmekle birlikte köklü üniversitelerinde de rastlanabilen yurt binası azlığı sebebiyle öğrenciler hiç tanımadıkları kişilerle kiralık bir eve çıkmak zorunda kalabiliyorlar. YURTKUR’a bağlı olan yurtların kapasitesinin yeterli olmadığı herkesin malumudur. Öğrencileri ve ailelerini zor duruma düşüren bu yetersizlik üniversite yurtlar sorunları arasında en öncelikli olanıdır.

Ülkemizde her 5 üniversite öğrencisinden yalnızca biri devlet yurtlarında veya özel yurtlarda barınma imkanı bulabiliyor. Yurt bulamayan öğrenciler çözümü akrabalarının yanına yerleşmekte, pansiyon benzeri yerlerde kalmakta veya kiralık eve çıkmakta buluyor. Ancak bu şekilde üniversite okumak hayli masraflı olduğundan ÖSS tercihi yapacak öğrencilerin gelir durumlarına göre tercih yapmalarında fayda var. Hizmet kaliteleri bir yana dursun insanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan barınma ihtiyacının karşılanabilmesi ve üniversite yurt sorunları arasında en öncelikli olan bu sorunun çözülebilmesi için ülke çapında ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Başta üniversite yönetimleri olmak üzere dernekler, vakıflar, bakanlığın ilgili kurumları, yerel yönetimler ve halk desteği ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Herkesin bir ülke hizmeti olarak bu çocukları kendi çocuğu gibi görmesi ve elini taşın altına koyması gerekmektedir.

İlkokuldan itibaren eğitime önem verip başarılı olan öğrenciler üniversiteyi kazanıp da üniversite yurt problemleri ile karşılaştıkları vakit motivasyonları oldukça düşmekte ve özellikle öğrenci velileri zor zamanlar yaşamaktadırlar. Nerede kalınacak ne yenilip ne içilecek soruları ÖSS sınavına göre yanıtlanması daha zor sorular. Yurt binalarının hizmet kalitesi standartlarının yeterli olması ve depreme dayanıklı olması gerektiği tartışmalarına bile gelemeden yurt kontenjanı eksikliği üniversite yurt sorunları arasında en göze çarpanı, ülkemizin en büyük eksikliğidir. Bir yurda yerleşebilecek kadar şanslı olan öğrenciler ise 8 kişiye varabilen oda arkadaşları ile üniversite hayatlarında başarılı olmaya gayret gösteriyorlar. Yıl içinde herhangi bir sebeple yurttan ayrılmak neredeyse imkansız çünkü yine kalacak yer sıkıntısı ortaya çıkıyor. Dileriz önümüzdeki yıllarda bu konu ile ilgili özel bir çalışma yapılarak tüm öğrenciler için uygun barınma olanakları sağlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git