Üniversitede Alınan Devlet Bursları Nasıl Geri Ödenir?

Devlet tarafından dağıtılan burslar karşılıksız olup üniversite alınan devlet burslarının geri ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Geri ödeme gerektiren para yardımı öğrenim kredileridir, burslar ile karıştırılmamalıdır. Devlet ve KYK tarafından dağıtılan tüm burslar karşılıksız yani geri ödemesiz olarak dağıtılmaktadır. KYK tarafından öğrencilere 3 seçenek sunulmaktadır. Burs, katkı kredisi ve ikisi birden. İkisi birden seçeneğini tercih eden öğrenciler KYK tarafından burs veya krediden hangisi kendilerine çıkarsa ondan yararlanabiliyorlar. Aynı anda hem burs hem kredi almak mümkün değil. Ancak öğrencilere öğrenim dönemlerinde yardım sağlayan diğer vakıf, dernek vb. kuruluşlar farklı bir yöntem izleyebilmektelerdir.

Bazı vakıflar burs sağladıkları öğrencileri mezun olup işe başladıktan sonra burs döngüsünün devam etmesi açısından üniversite burslarının geri ödenmesi hususunda herhangi bir zorlama olmadan kendileri gibi öğrencilere burs vermeye teşvik etmektedirler. Vefa duygusunun öne çıktığı bu durumlarda herhangi bir mecburiyeti olmayan kişi, mezun olup çalışmaya başlayınca yani gelir elde etmeye başlayınca kendisinin de bizzat yaşadığı gibi üniversite eğitimini devam ettirmekte maddi zorluklar çeken bir başka öğrenciye burs verir.

Bursun kesilmesi durumu her kurum için farklı şartlar taşımaktadır. Bazı kurumlar sadece ders başarısı odaklı burs durumunu değerlendirebilirken bazı kurumlar öğrencinin bir işe girip gelir elde etmeye başladığı anda bursunu kesebilmektedir. Burs kesilse bile üniversite burslarının geri ödenmesi gerekmemektedir. Kanunen tüm burslar karşılıksız dağıtılmakta olan yardımlardır ve geri ödenmesi talep edilemez. Ancak vefa ve paylaşım duygusu ile kişiler diğer öğrencilere burs vermeye teşvik edilebilir.

Burslar maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin üniversite eğitimlerini sürdürebilmeleri ve başarılı bir kariyer sahibi olabilmeleri için önemli bir rol oynamaktadır. Burs alan öğrencinin burs veren kuruma karşı en büyük sorumluluğu derslerinde başarılı olmaktır. Verenin vicdan rahatlığı, alanın en büyük desteği olan bursların toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Miktarı ne olursa olsun azimli ve başarılı ancak maddi sıkıntı çeken bir öğrenciye yardım etmek büyük saadet kaynağı olmanın ötesinde bir insanlık ödevidir. Şunu da unutmamak gerekir ki bizler bu öğrencilere sahip çıkmazsak, başkaları çıkacaktır.

Etiketler:

Üniversitede Alınan Devlet Bursları Nasıl Geri Ödenir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Tuba diyor ki:

    Bursuluk için devlete teşekkür ediyorum.Seneyee İnşallah üniversiteye gideceğim devlet burslarından yararlanacağım.

Sayfa başına git