Üniversitelerde Lisans ve Ön Lisans Eğitimi

Üniversitelerde Lisans ve Ön Lisans Eğitimi
Lisans ve ön lisans eğitimi genellikle lise döneminde hayatımıza girmekte ve kariyerimizin belirleneceği ÖSS sınavı öncesinde hafızalarda çokça kurcalanmaktadır. Temelde ön lisans 2 yıl süren üniversite öğretim programları, lisans ise 4 yıl veya daha fazla süren üniversite öğretim programlarını belirten kavramlardır.

Ön lisans programları genellikle meslek yüksekokulları dahilinde verilen ara eleman yetiştirmeye yönelik programlardır. Bilgisayar programcılığı, moda tasarımı, aşçılık, çocuk gelişimi, fizyoterapi, işletme yönetimi gibi bölümler ön lisans programlarına örnek verilebilir. Lisans eğitimi ise uzmanlık gerektiren meslek dalları için verilen eğitimdir. Tıp, diş hekimliği, mühendislik dalları, öğretmenlik dalları, fizik, kimya gibi ana bilim dalları lisans eğitimi gerektiren programlardır.

Lisans ve ön lisans eğitimi arasında belirgin olan farklardan en önemlisi eğitim süresidir. Lisans eğitimi ön lisans programlarına göre daha uzun bir eğitim öğretim sürecini kapsar. Ayrıca iş başvurularında ve sosyal çevrede lisans diploması ön lisans diplomasına göre daha prestijli ve bir adım öndedir. Ön lisans öğrencileri dikey geçiş sınavı ile öğrenimlerini 4 yıla tamamlamak üzere lisans programlarına geçiş hakkı kazanabilirler. Bu öğrenciler lisans programları arasından kendi alanlarına uygun bölümleri tercih edebilirler. Rastgele bölüm tercihi yapılamaz. Tercih edilebilecek bölümler ÖSYM tarafından resmi sitesinde yayınlanan DGS başvuru kılavuzunda bulunabilir.

Lisans ve ön lisans kavramları ÖSS puan türünü de etkilemektedir. Üniversite adaylarının en başında hangi bölümü kazanmak istediklerini belirlemeli ve buna göre çalışmaları gerekmektedir. Ön lisans programları için birinci kısım ÖSS soruları çözülmesi gerekirken lisans eğitimi isteyen bir öğrencinin kendi alanında bulunan hem birinci kısımdaki hem de ikinci kısımdaki soruları çözmesi gerekebilmektedir. Ancak ön lisans programı tercih edecek öğrencinin ikinci kısım sorularını çözmesine gerek yoktur çünkü alacağı puana bu soruların bir etkisi olmayacaktır. Lisans eğitimi veren bazı bölümler de birinci kısım puanı ile öğrenci alımı yapabilmektelerdir, adayın girmek istediği bölümü göz önünde bulundurarak hangi kısma odaklanacağını belirlemesi gerekir.

Lisans ve ön lisans arasındaki bir diğer fark da kontenjan sayılarıdır. Lisans programlarının kontenjan sayıları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişmekle birlikte genellikle ön lisans programlarına göre daha az olmaktadır. Bu ve saydığımız diğer özelliklerin de etkisi ile lisans programlarının puanlarının genellikle ön lisans puanlarından daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git