YGS-Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı

YGS – Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı

 Üniversiteye giriş sınavlarına yeni bir uygulama getirildi ve YGS, LYS olmak üzere iki aşamalı oldu. Birinci aşama nisan ayında yapılan YGS, ikinci aşama ise LYS’ler haziran ayında uygulanmaktadır. YGS ve LYS puanları 100–500 puan aralığında hesaplanmaktadır. Nisan ayında yapılan YGS sınavı ikinci sınava girecek olan adayları seçmek, açık öğretim programları, ön lisans programları ve meslek lisesinin devamı olarak kabul gören fakültelere yerleştirmede kullanılacak olan puan türlerini hesaplamak için yapılan bir sınavdır. YGS, Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavında ortaöğretim kurumlarının tümüde ortak okutulan dersler ile ilgili sorular yer almaktadır. Ygs Puan Türleri, Ygs–1 Mat-Fen-Türkçe Ağırlıklı, Ygs–2 Fen-Mat-Türkçe Ağırlıklı, Ygs–3 Türkçe-Sosyal-Mat Ağırlıklı, Ygs–4 Sosyal-Türkçe-Mat Ağırlıklı, Ygs–5 Türkçe-Mat-Sosyal Ağırlıklı, Ygs–6 Mat-Türkçe-Fen Ağırlıklı olmak üzere ağırlık derslerine 6 grupta toplanmıştır.

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavında alınan puan LYS sonucu belirlenen toplam puana % 40 oranında etki etmektedir. YGS sonucuna göre öğrenci alan yükseköğretim kurumlarına yerleşmek için tercih yapmak mümkündür. Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanır ve sonuçları yine bu merkez tarafından açıklanır. YGS başvurmak isteyen adaylar, OSYM sınav merkezleri aracılığı ile yapılabileceği gibi aday Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi internet sitesi aracılığı ile aday başvuru bölümünden bizzat kendisi de yapabilir. Ancak ilk defa sınava girecek adayların YGS başvurularını OSYM başvuru merkezleri aracılığı ile yapmaları gerekmektedir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi adayın başvurusunun ardından bilgileri kontrol eder ve adayın başvurusu sırasında belirttiği tercihleri arasında yer alan sınava girmek istediği bölgeye göre sınava gireceği okulu belirler. Aday sınava giderken üzerinde hiçbir şey bulundurmaması gerekmektedir. LYS de uygulanan testler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerdir. Testte her derse ait 40’ar adet soru yer almaktadır. Sınava giren adaya toplam 160 adet soru yöneltilmektedir. YGS sonuçları, YGS de sorulan sorular ve istatistiki bilgiler sınavdan sonra sınavı yapan OSYM resmi internet şifresinden açıklanır. YGS sonuçlarına aday T.C.Kimlik Numarasını ve başvuru merkezinden almış olduğu şifresi ile sisteme giriş yaparak ulaşabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Eğitim ve Ögretim