Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek Lisans eğitimi master olarak da bilinmektedir. Ülkemiz de tezli ve tezsiz olarak iki yüksek lisans öğrenimi vardır. Yüksek Lisans yapabilmek için bir Lisans programından mezun olmuş olma şartı vardır. Ardından da ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan ALES sınavından üniversitelerin belirlemiş oldukları sonucu almış olmak gereklidir. Ancak Ales sonucunda başarılı bir puan almış olmak başlı başına tek başına yeterli olmamaktadır. Yüksek Lisansa öğrenci kabul eden üniversiteler Ales dışında başvurular da başka şartlar da aramaktadırlar. Ancak YÖK tarafından belirlenmiş olan Ales taban puanı 55’dir. Bunun yanında başvuru yapacağınız üniversite ya da enstitü yabancı dil bilgisi ya da daha başka evraklarda isteyebilirler. Tezli Yüksek Lisans eğitimin de öğrenci bilimsel araştırma yapmaya belirlenen alanda daha da uzmanlaşması sağlanamaya yönlendirilmektedir.

Araştırmacı olarak desteklenen öğrenciler yüksek Lisansı tamamlamak için araştırmalarından oluşturduğu bitirme tezi hazırlanır. Ardından öğrencinin hazırlamış olduğu bu tez kurula sunularak savunması gerçekleştirilir. Tezsiz Yüksek Lisans da ise amaç öğrencinin öğrenim görmüş olduğu alanda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamanın yanı sıra aynı zamanda da almış olduğu eğitimin uygulamasını öğrenmesidir. Yüksek Lisans programına katılmak isteyen öğrenciler için diğer bir alternatif de yurt dışı lisans programlarıdır. Yurt dışında da Türkiye den Yüksek Lisans için öğrenci kabul eden pek çok üniversite bulunmaktadır. Ancak yurt dışında eğer yüksek lisans öğrenimi gerçekleştirmek istiyor iseniz bunun için TOEFL sınavından iyi bir sonuç almış olmanız gereklidir. Yurt dışında ki üniversitelerin de şartları farklılık gösterse de TOEFL sınavının sonucu yurt dışında yüksek lisans yapabilmek için büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin girmesi gerekli bazı sınavlarda vardır. Bu sınav türleri öğrenim görmek istediğiniz bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer yurt dışında İşletme Yüksek Lisansı yapacaksanız GMAT adı vermekte olan bir sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınav bir branş sınavıdır. Eğer Mühendislik alanlarında yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız da GRE adı verilen bir başka sınava tabii tutulmaktasınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git