Finans

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsada karanlık oda bir çok yatırımcı tarafından merak edilmekte olan bir borsa terimidir. Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde hisse fiyatlarında karanlık odada ilginç şeyler olduğu konusunda yorumlar yapılmaktadır. Borsa İstanbul(BIST)’da hisse alım satımında sürekli müzayede yöntemi uygulanmaktadır, sürekli müzayede yani seans süresi boyunca duraksamaksızın devam eden hisse alım satım işlemleri saat 18.00’da sona ermektedir.

Borsada Karanlık Oda

Borsada saat18.00 ve 18.01 arasında ise tüm işlemler sonlandırılır ve saat 18.01 ve 18.05 arasında kapanış seansı emir toplama kısmına geçilir. Bu sürede tüm emirler alınır ancak işleme alınmaz. Emir verme işlemi gerçekleştiği sırada hissenin fiyatı sabit tutulur. Bu 4 dakikalık sürenin sonunda ise alış ve satış emirlerinin eşleştirmesi yapılarak hissenin teorik fiyatı belirlenir ve emirler gerçekleşir. Bu sürede gelen tüm emirler toplanır ve 18.05’te tüm emirler aynı anda işleme alınır.

Emirlerin toplandığı bu 4 dakikalık zaman dilimine borsada karanlık oda denir. Karanlık oda denilmesinin sebebi ise sürekli alım satım işleminin olduğu seansta alıcı ve satıcılar kademelerdeki alış ve satış emirlerini görebilirken borsada karanlık oda dediğimiz bu 4 dakikalık süre içerisinde alış ve satış emirleri kimse tarafından görülememesinden ileri gelmektedir. Karanlık odayı özellikle hisse tahta yapıcıları etkin olarak kullanmaktadır.

Borsa İstanbul(BIST) Açılış ve Kapanış Saatleri Şöyle;

  • Açılış Seansı Emir Toplamaya yönelik saat aralığı: 09:40-09:55
  • Eşleştirme / Fiyat Belirleme için saat aralığı: 09:55-10:00
  • Sürekli İşlem için saat aralığı: 10:00-13:00
  • Gün ortası verilen alım satım emirlerinin toplandığı aralık: 13:00-13:55
  • Toplanan alım satım emirlerinin eşleştirilmek sureti ile hisselerin işlem göreceği değer 13:55-14:00 aralığında gerçekleşir.
  • Sürekli işlem için saat aralığı: 14:00-18:00
  • Kapanış saat aralığı: 18:00-18:01
  • Kapanış Seansı Emir Toplama saat aralığı: 18:01-18:05 (Karanlık oda olarak bahsettiğimiz zaman dilimi)
  • Eşleştirme/Fiyat Belirleme işlemi için saat aralığı: 18:05-18:07
  • Kapanış Fiyatından İşlemler için saat aralığı: 18:07-18:10

Daha fazla finans ve bitcoin haberi için sitemizi takipte kalın!

İsmail Çavuş

Ben bir finans ve Bitcoin araştırmacısıyım. Son beş yıldır finansal gündemi takip ediyorum ve son iki yıldır finans ve Bitcoin üzerine araştırmalar yapıyorum. Aynı zamanda finansal gündemi yakından takip ediyorum. İlgi alanlarım ise şunları içerir: Bitcoin ticareti, Bitcoin madenciliği, Borsa ve Finansal Gelişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu