Teknoloji

Direksiyonsuz otonom araba artık yollarda!

Otonom araç üreticilerinin ulaşmaya çalıştığı hedeflerin başında direksiyonsuz bir gelecek yer alıyor. Çinli teknoloji devi Baidu, böyle bir aracı gerçek dünyaya getirmeye hazırlanıyor. Apollo RT6 isimli robotaksiyi duyuran şirket, fütüristik arabanın özelliklerini açıkladı.

Apollo RT6 Robotaksi Özellikleri

Çinli teknoloji şirketi Baidu, World 2022 kapsamında çıkacak olan yeni otonom arabasını açıkladı. Robotaksi olarak vazife yapacak Apollo RT6, şık tasarımı ve işlevsel iç yapısıyla ilgi çekiyor. Seviye 4 (uygun koşullar altında tam kendi kendisine sürüş) otonom vasıta sistemine sahip olan aracın resmen her yerinde duyarga ve kameralar bulunuyor.

Apollo RT6’nın tanıtım videosuna göre 8 adet LiDAR ve 12 adet kamera dahil olmak üzere toplamda 38 duyargae yer veriyor. Elektrikli arabanın maksimum sürati ve batarya menzili henüz belirsiz, ama robotaksi olarak problemsiz bir tecrübe yaşatacağı belirtildi. Baidu’nun en yeni otonom sürüş teknolojilerine sahip olan Apollo RT6’nın seri üretime hazır bulunduğu ifade edildi. İlk olarak Çin’deki taksi şirketlerine sunulması beklenilen aracın 37 bin dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Apollo RT6 Ne Zaman Çıkacak?

Günümüzdeki otonom vasıtalara kıyasla çok daha fütüristik görünen RT6’nın 2023 senesinde fabrikadan çıkabileceği ve satışa hazır olacağı söylendi. Otonom vasıta, Baidu’nun kendi taksi programı olan Apollo Go hizmetiyle kullanılabilecek. Baidu’nun otonom aracını yollarda test etme izni aldığını biliyoruz, ama seri üretime dahil ederek satış yapıp yapamayacağı henüz belli değil. Çünkü Seviye 4 otonom sürüşe sahip olması ve 37 bin dolar gibi bir etiketle sunulması ilgi çekiyor.

Daha çok teknoloji haberi için bizleri takipte kalın!

Samet Aygün

Ben Samet, teknoloji ve bilgisayar donanımı ile yakından ilgileniyorum. Özellikle mobil teknolojiler benim özel ilgi alanım. Mobil teknoloji, son birkaç yılda hızlı bir şekilde gelişiyor ve her gün yeni yenilikler çıkıyor. Tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyorum ve bu konuda birçok yazı yazdım, bu yüzden aşağıda sizler için kaleme aldığım yazılara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu