Finans

Ekonomi ve Finans Haberleri

Finans, yatırım, borçlanma, borç verme, bütçeleme, tasarruf ve tahminleri içeren parayı yönetme eylemidir. Üç ana finans türü vardır: kişisel, kurumsal ve kamu/hükümet.

Kişisel finans, kişisel finansınızın yönetimidir. Bu, harcama alışkanlıklarınızı kontrol altına almayı ve sizin için bir sorun haline gelmeden önce borcunuzu ödemeyi içerir. Ayrıca emeklilik için para biriktirdiğinizden emin olmanın yollarına da bakabilirsiniz.

Kurumsal finans, bir işletmenin veya kuruluşun mali işlerinin ele alınmasını içerir. Bu genellikle varlık ve yükümlülüklerin yanı sıra bordro maliyetleri gibi idari giderleri takip etmek için kullanılan muhasebe uygulamalarını içerir. Ayrıca, bu hesapları yönetmek için insanları işe almak veya şirketin operasyonları için ihtiyaç duyulan yeni ekipmanlara (örn. bilgisayarlar) yatırım yapmak gibi diğer faaliyetleri de içerir.

Kamu/devlet finansmanı tipik olarak hükümetlerin paralarını okullar veya otoyollar gibi projelere (örneğin inşaat projeleri) nasıl harcadıkları ile ilgilenir. Bayındırlık işleri programları, topluluklar arasında altyapı gelişimi için fon sağlar. Mebbis olarak bizler, finansal haber ve fikirleri, bu kategori altında ele almaktayız.

Başa dön tuşu