Finans

Palandöken: Her şeye Rağmen Fiyatlarda Düşüş Sağlanamadı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı olan Bendevi Palandöken, Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Halit Gölcan’ı makamında ziyaret etti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, ziyarette açıklama yapan Palandöken, “Bildiğiniz üzere en çok bizim girdi maliyetlerimiz, elektrik, natural gaz ve petrol. İşte; benzindir, mazottur, LPG’dir. Şoför esnafının en büyük sıkıntılarından bir tanesi. Toplu taşımada taksici esnafı, kamyoncu esnafı; navlunun yüksek oluşundan maliyetler ve fiyatlar vatandaşın da ‘bu en bolluk bulunduğu dönem’ diye tanımladığımız temmuz-ağustos aylarında bile fiyatların aslında çok yüksek oluşu vatandaşları bundan dolayı esnafı çok etkiliyor” dedi.

Parakende Yasasının Çıkmaması Bir Sorun

“Haksız rekabet alabildiğine gidiyor. Yerel esnafın bununla mücadele etmesi son derece zor” diyen Bendevi Palandöken, “Sizler de takdir edersiniz ki, piyasadaki bu fiyat yükselişlerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi aracıların… Ve bu arada devletin de kolluk kuvvetlerine, ulusal yönetimlerin zabıtalarına karşın fiyatlarda bir düşüş sağlanamadı. Dolayısıyla esnaf sanatkâr da burada haksız rekabetle mücadele ile alakalı şimdiye kadar her sene gündeme getirilip, perakende yasasının Meclis’ten bugüne kadar çıkmaması da bir sorun” ifadelerini kullandı.

Dünyada Görülmeyen Sistem

Esnafın sosyal emniyet konusu ile alakalı da problemler yaşadığını bildiren Palandöken, “Esnafsınız sosyal emniyet bundan dolayı BAĞ-KUR’lusunuz. En çok hizmeti siz vereceksiniz, 18 saat çalışacaksınız. Netice itibariyle 9 bin iş gününde emekli olacaksınız. Aynı biçimde yanınızda çalışan işçi kardeşimiz 7 bin günde emekli olacak, siz 9 bin günde emekli olacaksınız. Dünyada görülmeyen bir sistem, özel sigortalılık hariç” diye konuştu.

BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarının açlık sınırının altında bulunduğunu ifade eden Bendevi Palandöken “Bugün BAĞ-KUR’dan emekli olan bir vatandaş 3 bin 500 lira sınırına çıkmasına sevindi. 3 bin 500 lira açlık sınırının da altında. Emekli aylığının asgari ücretten aşağı olmaması naçizane teklifimiz. Diyoruz ki; esnaf yanısıra insan istihdam eden bundan dolayı devlete katma değer üreten, marka oluşturan, en uzun çalışma saati olan insan. Dolayısıyla bunların çözülmesi belki de birkaç içersinde hallolacak meseleler. Yani bir torba kanuna ek edilmeli” dedi.

Haksız Rebaket Vatandaşı Endişelendiriyor

Haksız rekabetin engellenmesinin mühim bulunduğunu dile getiren Palandöken, “Yine aynı biçimde esnafın mağduriyetinin başında gelen şey, haksız rekabet. Haksız rekabet vatandaşı tedirgin ediyor. Yani dünyanın hiçbir yerinde böyle, ‘Ben yaparım, ben bu işi yaparım’ demekle olmuyor. Mutlaka yeni biçim esnafın yetişmesi ile alakalı yeni tedbirler alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İsmail Çavuş

Ben bir finans ve Bitcoin araştırmacısıyım. Son beş yıldır finansal gündemi takip ediyorum ve son iki yıldır finans ve Bitcoin üzerine araştırmalar yapıyorum. Aynı zamanda finansal gündemi yakından takip ediyorum. İlgi alanlarım ise şunları içerir: Bitcoin ticareti, Bitcoin madenciliği, Borsa ve Finansal Gelişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu