Finans

Güneş Enerji Sistemi Kurulum Maliyeti Ne Kadardır?

Evinize gelen elektrik faturalarını minimize etmek ya da elektrik enerjinizi tamamen güneşten karşılamak istediğinizde, önünüzde GES güneş enerji sistemi seçeneği ve rüzgar enerji santral seçeneği çıkacaktır. GES güneş enerji santrallerini 1 Mega Watt ve üstü enerji ihtiyacı için düşünebileceğiniz gibi, müstakil evler için de düşük güçte sistemlerden istifade edebilirsiniz.

Ülkemizde, güneş potansiyeli orta ve güney kesimlerde yeterince fazla olduğu için, güneşin ışınlarını DC elektrik enerjisine, oradan da AC alternatif akıma invertörler aracılığı ile 220 V / 50 Hz formuna çevirerek, dairenizdeki cihazların güneşten beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada bir çok insan, güneş enerji panel sistemlerinin nasıl hesaplanacağını, ihtiyacın belirlendikten sonra bu ihtiyacın nasıl karşılanacağını merak etmektedir. Her daire için farklı enerji ihtiyacı olduğundan dolayı, her bir daire için kullanılan tüm makinelerin ne kadar enerji çektiğini öncelikle oturup hesaplamak gerekiyor. Biz de bu makalede, bedava güneş enerji sistemini nasıl belirleyebileceğinizi en basit şekilde anlatıyoruz.

Önce İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Evinizde kaç adet elektrikli alet var ve bunları ne sıklıkta kullanıyorsunuz? TV, buzdolabı, bilgisayar, klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ampüller vs tüm cihazlarınızı bir listeye not edin.Bu cihazların ne kadar enerji çektiğin görmek için, her cihazın etiketine bakın. Genellikle Watt ya da kilo watt cinsinden ne kadar güç çektikleri yazmaktadır. Ayrıca ampüllerin, günde 6-8 saat çalıştığını, TV bilgisayar gibi aletlerin belli saatlerde kullanıldığını, buzdolabının sürekli çalıştığını hesaba katmanız gerektiği için, tüm cihazlar için günde kaç saat kullanıldığı bilgisini de ortaya çıkarın. Örnek olarak 10 ampül günde 8 saat çalışsın. TV günde 10 saat çalışsın. Buzdolabı günde 24 saat çalışsın. Çamaşır makineniz ayda 10 defa çalışsın.

  • Ampüllerin her biri, ortalama 30 Watt enerji çekiyorsa, 10 ampül 300 Watt çeker. Günde 8 saat çalışacaklarsa 300 watt x 8 saat= 2400 watt.saat eder. Bu da 2.4 KW günlük enerji ihtiyacı anlamına gelir.
  • TV saatte 120 Watt çekiyorsa, günde 10 saat çalışma ile 1200 Watt yani 1.2 KW günlük enerji sarfiyatı anlamına gelir.
  • Buzdolabı günde 300 Watt çekiyorsa, 24 x 300 Watt = 8200 Watt = 8.2 kW günlük enerji sarfiyatı demektir.
  • Çamaşır makineniz saatte 1000 Watt enerji çekiyorsa, her çalışmada 2 saat çalıştığında 2 KW enerji çeker. Günde 1 defa çalıştırdığınızı varsayalım.

Türkiye için yaz aylarında güneşin etkin radyasyon süresi ortalama 5-6 saattir, kış aylarında ise 3-4 saattir. Yaz aylarında tüm gün 14 kW enerji verecek bir sistemin sadece 5 saat verimli çalışacağını hesaplarsak; 3 kW panel sistemi size yetecektir. Kış aylarını kurtarmak için, bu panel kapasitesini 4kW üzerinden hesaplarsak;

Bir tanesi 400 watt enerji üreten bir panel takımından 10 adet panel almanız gerekecek. Panellerin eni 1 metre boyu da 1.80 m ölçüde, bir adeti 24-25 kg ağırlık çekmektedir. Bu durumda 10 adet panel x 400 Watt x 5 saat = 20 kW günlük enerji üretimi olacak şekilde sisteminizi dizayn etmiş olacaksınız. Elbette bu rakamlar net değil, çünkü havanın açık -kapalı olması, panellerin güneş görme açısı, toz yağmur rüzgar vs etkenler, bu gücü azaltacaktır. Demek ki 10 adet panel dairenizdeki makinelerin kesintisiz olarak enerji alabilmesi için yeterlidir. Bu işin bir de maddi boyutu var, şimdi de böyle bir sistem için ne kadar ödemeniz gerektiğine bakalım.

Güneş Enerji sistemi Maliyeti

Güneş enerji sistemi kuracaksanız,

  • 10 adet güneş paneli x 150 dolar
  • 10 adet MC4 konnektörlü kablo x 5 dolar
  • 1 adet invertör x 600 dolar
  • 10 adet çelik konstrüksiyon x 50 dolar
  • 3 adet akü 12V 100 AH x 230 dolar

işçilik masrafları ile beraber ödeme yapmanız gerekir. 3.340 dolar + işçilik = 3.850 dolar eder. Bu da aşağı yukarı dolar dalgalanmasına bağlı olarak 30 bin TL eder.

Güneş Enerji Sistemi Kaç Yılda Kendini Amorti Eder?

30 bin liraya aldığınız bu sistem size her gün 20 kW enerji verir. Ayda 600 kW yılda 7200 kW bedava enerji verir. Bu da yılda ortalama 6.500 liralık bedava elektrik enerjisi demektir. Sistemi 30 bin liraya mal ettiğinize göre, ortalama 5 yıl içinde bu sistem kendini amorti eder. Ayrıca bu sistem size kesintisiz enerji verir. Sistemin ömrü ortalama ( aküler hariç) 30 -35 yıldır. Hiçbir dış kaynağa bağımlı olmadan kendi elektriğinizi kendiniz üretmek için, bu tür sistemleri kullanmak, hem doğayı koruyucu bir adımdır, hem fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin önüne geçmek için güzel bir adımdır. Bu sistem kendini 5 yılda amorti ederek, geri kalan 30 yıl boyunca ( akülerin her 3 yılda bir değişimi gerekir) elektrik enerjinizi bedava sağlanmış olur.

Finans ve yatırım ile ilgili daha fazla içeriği ulaşmak için sitemizi takipte kalın.

İsmail Çavuş

Ben bir finans ve Bitcoin araştırmacısıyım. Son beş yıldır finansal gündemi takip ediyorum ve son iki yıldır finans ve Bitcoin üzerine araştırmalar yapıyorum. Aynı zamanda finansal gündemi yakından takip ediyorum. İlgi alanlarım ise şunları içerir: Bitcoin ticareti, Bitcoin madenciliği, Borsa ve Finansal Gelişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu