Teknoloji

Rusya, Uzaydaki En Büyük Ortaklığını Bitiriyor!

Ukrayna’ya başlattığı işgalin sonrasında uzay projelerinden çıkmaya başlayan Rusya, en büyük ortaklığını da iptal edeceğini dün bu saatlerde dünya kamoyuna açıkladı. Rusya bu yaptığı açıklamaya ilaveten kendi özel istasyonunu kuracağını açıkladı.

Rusya, 2024’te ISS’ten çıkıp kendi istasyonunu yapacak

Roscosmos Şefi Yuri Borisov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son görüşmenin detayları basına sızdırıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu dahilindeki vazifelerini 2024’e kadar bitireceğini ve sonrasında ISS’ten ayrılacağını açıkladı.

1998 senesinde hizmete açılan ISS’in kurucu ülkelerinden biri olan Rusya, Ukrayna’ya başlattığı işgal yüzünden Batılı ülkeleri karşısına aldı. Uzaydaki karşılıklı mutabakatların geleceği belirsiz olsa da, Batılı ülkeler ve Rusya arasındaki yeni ortaklıklar da kuruldu. Bu ortaklıklara örnek olarak NASA, SpaceX ve Roscosmos uzaya astronot göndermek amacıyla beraber çalıştı.

Roscosmos’a bu ayın ilk haftalarında atanan yönetici Yuri Borisov, uzayda hedefledikleri önceliklerin kendi istasyonlarını inşa etmek üzere olacağını söyledi. Son senelerde Çin’in de bu duruma benzer bir strateji izlediğini ve ISS’e rakip istasyon geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Rusya’nın, yeni istasyon kurmaktan vazgeçip Çin’in istasyonuna katılıp katılmayacağı ise belirsiz. Çünkü uzay çalışmalarına bir süre ara vermek, pek işlerine gelmeyeceğe benziyor. Putin’le yaptığı görüşmenin sonrasında bir dizi açıklamalar yapan Borisov, “Ortaklarımıza karşı bütün yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, fakat 2024’ten sonra istasyondan ayrılma kararı aldık.” ifadelerinde bulundu.

Daha öncesinde buna benzer bir mutabakatının iptali Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geldi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya ortaklığıyla 2016 senesinde başlatılan ExoMars uzay görevinin tümüyle iptal edildiği belirtildi. ESA’nın 2016’daki bilgilendirmesine göre, uzay görevine yaklaşık olarak 1,3 milyar dolarlık bütçe ayrılmıştı.

Daha fazla teknoloji haberi ve içeriği için sitemizi takipte kalın.🙂

Samet Aygün

Ben Samet, teknoloji ve bilgisayar donanımı ile yakından ilgileniyorum. Özellikle mobil teknolojiler benim özel ilgi alanım. Mobil teknoloji, son birkaç yılda hızlı bir şekilde gelişiyor ve her gün yeni yenilikler çıkıyor. Tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyorum ve bu konuda birçok yazı yazdım, bu yüzden aşağıda sizler için kaleme aldığım yazılara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu