Haberler

Yap-İşlet-Devret ile Devletin Kasasından Bir Kuruş Çıkmadı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine bakanlığının gerçekleştirdiği ve devam etmekte olan projelerle alakalı kıymetli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

183 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTIK

Bugüne kadar 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımların 37,5 milyar doları Yap-İşlet-Devret (YİD) projesi. Artık 37,5 milyar dolarlık bir ek kaynağı bütçeye koyduk. 37,5 milyar doları da öz kaynaktan yapmış olmaya kalksaydık, bugün 28 bin 664 kilometre bölünmüş yol uzunluğu var. Bunu yapmasaydık 15 sene sonra 28 bin 664 kilometrelik bölünmüş yolumuz olacaktı. Yakıt masrafı, süre masrafı ve kaza maliyetleri ve kaza oranları 10 sene, 15 sene ertelenmiş olacaktı.

YAPIMDA DEVLETTEN BİR KURUŞ ÇIKMADI

Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu 6,7 milyar dolar. Malkara-Çanakkale ve Çanakkale Köprüsü 2 milyar 545 milyar avro. Bakın bunların üretimi esnasında devletten bir kuruş çıkmadı. Şu an Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolunun senelik işletme maliyeti 40 milyon dolar. 1.000 adet arkadaşımız çalışıyor, bunun da aşağı yukarı 1 milyar liranın üstünde işletme maliyeti var. Elektrik parası, su parası, bakım maliyetleri, işçi masrafı, bunların hepsi oradaki işletmeciye dair. Kuzey Marmara Otoyolu, 8 milyar dolarlık bir proje, devletten 1 kuruş çıkmadı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 2027 senesinde işletmecinin müddeti biterek buradan çıktığında büstüm devletin. Bugün 2 milyar 545 milyon avro Çanakkale Köprüsü’nün maliyeti. Siz bunu bugün ihale etseydiniz bu 3 milyar avrodan aşağıya çıkmazdı.

HER FİRMA TEKLİF VEREBİLİYOR

Bu projeleri yapacak kabiliyette olan tüm firmalar girerek rahat rahat öneri veriyor, yarışma oluyor. Örneğin Çanakkale Köprüsü’nde, 17 firmanın hazırladığı 4 diğer öneri yarıştı. Kamu yönünden en ideal olan öneri seçildi. AvrAsya Tüneli birinci açıldığında 10-15 bin vasıta geçiyordu, şu anda 60 bine yaklaştı. Önümüzdeki sene 60 bin vasıta geçecek. Birinci senelerde Osmangazi Köprüsü’nden 10-15 bin vasıta geçiyordu. Artık 80 bin küsurlarda rekor kırıldı. YİD’le oluşturulan yatırımı devlet bütçesinden yapsaydık, Tokat Havalimanı’nı, Rize-Artvin Havalimanı’nı, Kömürhan Köprüsü’nü yapamayacaktık. Zira tüm bütçeyi o bölgeye ayırmamız gerekecekti.

ANKARA’DA METRO 2023’TE BİTECEK

Ankara’mızda devam eden metro sınırımız var, onu da inşallah 2023 senesi içersinde bitirmeyi hedefliyoruz. Biz 103 kilometre İstanbul’da yaparken, toplamda 185 kilometre Türkiye çapındaki büyük kentimizde yapılmakta olan metro çizgilerimizde hummalı bir çalışma var. Hepsi takvimine nazaran ilerliyor.

KANAL İSTANBUL,OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN BİRİ

“Kanal İstanbul olmazsa olmazlarımızdan bir adetsi” diyen Bakan Karaismailoğlu, şu şekilde konuştu: Evvel ulaşım yollarını yapıyoruz ve ulaşım seçeneklerini sağladıktan sonra da ana ihaleyi yapıp ana işe başlayacağız. Şu an kara yolu, Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule temasındaki işimiz devam ediyor. Sazlıdere Köprüsü’ndeki imalatlarımız da sürüyor. Orası da aşağı yukarı 45 kilometrelik bir yoldu. Hem Kanal İstanbul’a dair köprülerden bir adetsini imal ediyoruz, bir taraftan da Mahmutbey’deki otoyol gişelerindeki sıkışıklığı ortadan kaldıracak buraya seçenek bir yol olarak 45 kilometrelik Başakşehir-Hadımköy-Ispartakule yolunu yapıyoruz. Demir yolunun da Kanal İstanbul’a ideal bir halde, Boğaz’ın altından geçecek Halkalı-Ispartakule ortasındaki ihalemizi yaptık. Kanal İstanbul gerçekte bir doğrulusunda başladı. Dünyanın en büyük altyapı projelerinden bir adetsi. Dediğim üzere ulaşım yollarını yaparak ulaşım muhtaçlıklarını karşıladıktan sonra ana ihaleyi yaparak Kanal İstanbul’u gerçekleştireceğiz. İmal teknolojileri, üretim metotları üstünde gerçekte kesinleştirdiğimiz işler var ancak değişik bir gözle de tekrardan bunun araştırması, araştırması sürüyor. Dünyanın bu işte tecrübeli en büyük altyapıları, deniz yapıları yapmış firmalarla da görüşüyoruz.

DEMİR YOLU YATIRIMI DÖNEMİ

Bakan Adil Karaismailoğlu, 183 milyar dolarlık yatırımın yüzde 65’inin kara yoluna harcandığını söyleyerek “Bundan sonra demir yolu yüklü bir yatırım devrine girdik. Kara yolundaki yüzde 65’lik yatırım oranımız bugün yüzde 45’lere kadar indi, demir yolundaki yatırımlarımız da yüzde 45’in üstüne çıktı. Şu an işletmekte olduğumuz 13 bin 50 kilometrelik demir yolu ağımız var. Bunun 1.400 kilometresi hızlı tren. Bizim amacımız, 2053 senesine geldiğimizde tam 28 bin kilometre demir yolu çizgisi. Bugün demir yolu ile 19,5 milyon yolcu taşıyoruz, bunu da 270 milyona çıkaracağız 2070’e geldiğimizde. Yeniden geride bıraktığımız sene 38 milyon ton yük taşıdık demir yolu ile, onu da 2053’e geldiğimiz 440 milyon tona çıkartacağız bu 28 bin kilometre demir yolu yatırımlarıyla birlikte. Şu an Türkiye çapında imali devam eden tam 4.500 kilometre demir yolu sınırımız var” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘5 FİRMA’ CEVABI

5 büyük firma hikayesinin tamamı uydurma. YİD projelerini kastediyorlarsa, burada 30’un üstünde firma var, hiçbir kısıtlama yok. Çanakkale Köprüsü’ne 17 firma öneri verdi. Yaklaşık 30’un üstünde firma var, bunların da limitleri aşağı yukarı birbirine eşittir.

Daha fazla kamu haberi için sitemizi takip edin.

İsmail Çavuş

Ben bir finans ve Bitcoin araştırmacısıyım. Son beş yıldır finansal gündemi takip ediyorum ve son iki yıldır finans ve Bitcoin üzerine araştırmalar yapıyorum. Aynı zamanda finansal gündemi yakından takip ediyorum. İlgi alanlarım ise şunları içerir: Bitcoin ticareti, Bitcoin madenciliği, Borsa ve Finansal Gelişim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu